fbpx

Děláme to kvůli lidem, říká vědec zkoumající inzulin. Kdy se diabetici dočkají chytrého inzulinu?

Vědec Jiří Jiráček o vývoji inzulinu

Inzulinem se diabetici léčí přes sto let. Objevit jeho léčebné účinky byla věda. Jak ale tahle pro život důležitá látka vypadala v minulosti a jak probíhá její moderní výzkum? O tom je tato epizoda Diabetes Podcastu s Jiřím Jiráčkem z ÚOCHB, který vede tým, jenž zkoumá účinky inzulinu. Je to velká sonda do minulosti a také vědy. V současnosti se řeší, jak ulehčit život diabetikům a připravit látku, která se bude chovat jako inzulin produkovaný slinivkou břišní.

Bez inzulinu by diabetici prvního typu příliš dlouho nevydrželi. Jeho léčebné účinky objevil před více než sto lety kanadský lékař Sir Frederick Banting a v roce 1922 ho podal chlapci jménem Leonard Thompson. Ten se stal prvním diabetikem léčeným inzulinem na světě.

Věda a cukrovka: Co ještě uslyšíte v této epizodě?

  • Jak se změnil inzulin za posledních sto let a proč ho vědci upravují?
  • V čem Jiří Jiráček vidí budoucnost? Jak funguje chytrý inzulin?
  • Co je inzulin a jak funguje?
  • Jakou vědci zažívají emoci, když vědí, že zlepšují lidem život?
  • Jak se dají zlepšit vlastnosti inzulinu a vydrží v budoucnu výrazné změny teplot?
  • Proč se kvůli inzulinu zkoumají mořští plži?
  • Proč se inzulin nemůže brát v tabletách?
  • Co inzulin dělá dalšího v lidském těle a především v mozku?

Banting tím zachránil životy diabetiků po celém světě. Od té doby na jeho dílo navazují vědci po celém světě a inzulin dále vylepšují. Ten podaný Leonardu Thompsonovi pocházel z prasat, v dalších letech se na léčbu cukrovky používal humánní inzulin a v moderní době se aplikují inzulinová analoga.

Jiří Jiráček v této epizodě Diabetes Podcastu popisuje, jak inzulin funguje, v čem se analoga liší od původního humánního inzulinu a také od toho, který produkuje slinivka břišní.

Nejnovějším objevem je chytrý inzulin. Princip jeho fungování popisuje Jiráček v rozhovoru. Masové rozšíření chytrého inzulinu očekává do pěti let, ale v tomto ohledu už má věda odpracováno. Po ní musí štafetu převzít farmaceutické společnosti, které látku dostanou na trh.

Apple Podcasts

Spotify

V závěru této epizody jsme se také zaměřili na další účinky inzulinu. Na příkladu léku Ozempic se totiž ukazuje, že kromě regulování hladiny cukru v krvi, také dokáže působit na mozek. Dále by se inzulin také mohl používat k léčbě Parkinsonovy choroby.


Tento díl je další epizodou z naší tradiční listopadové série. Opět během měsíce přineseme pět jedinečných příběhů. Všechny předchozí najdete v našem archivu, tak tam běžte a zaposlouchejte se do milých povídání o cukrovce.

Nezapomeňte nás sledovat na sociálních sítích a také šiřte Diabetes Podcast mezi své známé, kamarády a členy rodiny. Díky, že posloucháte!

IG: @hrusovskyjan
FB: @hrusovsky.j
IG: @rawaudio_cz


O diabetes podcastu

O cukrovce se říká se, že nebolí a není vidět. Informace o nemoci znějí hrůzostrašně, v Diabetes Podcastu to tak ale není. naopak v něm zjistíte, že i s cukrovkou se dá krásně žít.

Celá série vzniká v produkci Raw Audio pod vedením Jakuba Viliše. Moderátorem Diabetes Podcastu je Jan Hrušovský.