Nejspíš to zná každý rodič, jehož dítěti diagnostikují cukrovku. Nejprve přichází šok, na to navazuje nespočet starostí a vstřebávání nových informací. I Miloš Kozák koumal, jak zrádnou nemoc přijmout a pochopit její fungování. Dřívejší možnosti léčby ale nebyly na takové úrovni, jak je známe dnes díky moderním technologiím. Miloš Kozák jim ale jako ajťák začal prosekávat část cesty.
Dceři Miloše Kozáka diagnostikovali cukrovku před 11 lety. Není to tak dávno, ale v diabetologii je to jako posun o několik století zpět.
Technologie a cukrovka: Co se dozvíte v této epizodě?
- Jak často Miloš Kozák kontroluje glykémii své dceři?
- Proč se snaží přenášet zodpovědnost na dceru?
- Kdy začal vyvíjet uzavřenou smyčku AndroidAPS?
- Pro jaké diabetiky je smyčka AAPS určená?
- V čem se AAPS liší od systémů výrobců inzulinových pump a senzorů?
- Kolik lidí pracuje na vývoji AAPS?
„Z dnešního pohledu to byl středověk,“ říká Miloš Kozák v Diabetes Podcastu a vysvětluje, že tehdy toho v léčbě cukrovky moc nebylo. Diabetici byli stále závislí na píchání do prstu a hladinu cukru v krvi si měřili pomocí glukometru. Ani tehdejší inzuliny nebyly tak rychlé jako dnes.
„Flexibilní režim je dnes běžný. Tehdy jsme měli actrapid, to je inzulin na dvě jídla. Takže jsme se museli správně měřit, včas jíst a úplně přesně všechno vážit. My jsme měli dobrou kompenzaci, ale ta honička byla příšerná. Najednou byl člověk otrokem cukrovky,“ popisuje Kozák.
S nástupem technologií se to naštěstí změnilo. A přispěl k tomu i on. Velmi rychle si začal zjišťovat, jaké jsou možnosti léčby, obstarával si senzory a zajímal se, jak funguje jejich spojení s pumpou.
Postupem času se začal pracovat na vývoji uzavřené smyčky. Jedná se o systém, kdy pumpa komunikuje se senzorem a podle aktuální hladiny glykémie dávkuje inzulin. Výrobci inzulinových pump a senzorů mají už vlastní systémy, ale Miloš Kozák vedle toho vyvíjí smyčku zvanou AndroidAPS.
Poslouchej Diabetes Podcast v aplikacích:
Jedná se o komunitní smyčku, takže na zlepšování jejích funkcí pracují lidé po celém světě. Zpravidla se jedná o samotné diabetiky nebo o členy rodiny jako v případě Miloše Kozáka.
Tento díl je první epizodou z naší tradiční listopadové série. Opět během měsíce přineseme pět jedinečných příběhů. Všechny předchozí najdete v našem archivu, tak tam běžte a zaposlouchejte se do milých povídání o cukrovce.
Nezapomeňte nás sledovat na sociálních sítích a také šiřte Diabetes Podcast mezi své známé, kamarády a členy rodiny. Díky, že posloucháte!
IG: @hrusovskyjan
FB: @hrusovsky.j
IG: @rawaudio_cz
Jeden komentář: “Dříve byla léčba cukrovky honička, říká Miloš Kozák, který významně diabetikům ulehčil život”
[…] Dříve byla léčba cukrovky honička, říká Miloš Kozák, který významně diabetikům ulehči… […]